Raport „Nauka w Polsce”

Raport „Nauka w Polsce”

Lista 40 polskich czasopism naukowych najczęściej cytowanych na świecie

 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało raport „Nauka w Polsce”, który przedstawia najważniejsze charakterystyki sfery nauki w kraju do 2022 r. (tam, gdzie to było możliwe, zaprezentowano też dane z 2023 r). Zestawiono je również z danymi z poprzednich lat a także z informacjami z innych państw. W publikacji omówiono następujące zagadnienia: finansowanie sfery B+R (działalność badawczo-rozwojowa) w Polsce; finansowanie instytucjonalne; finansowanie projektowe; finansowanie międzynarodowe; efekty działalności naukowej.

 

Cały raport znajduje się na stronie: https://radon.nauka.gov.pl/analizy/nauka-w-Polsce-2023.

 

W ostatnim zagadnieniu została podana lista 40 polskich czasopism naukowych w najwyższym kwartylu (Q1), czyli należących do 25 proc. najczęściej cytowanych w przynajmniej jednej dyscyplinie periodyków naukowych na świecie (za bazą Scopus). Wśród nich, w dziedzinie „religioznawstwa” – „religious studies” znalazły się czasopisma, w których publikują bibliści. W porządku alfabetycznym podanym w raporcie są to: Biblica et Patristica Thoruniensia (WT UMK w Toruniu), The Biblical Annals (WT KUL), Collectanea Theologica (WT UKSW w Warszawie), Scientia et Fides (WT UMK w Toruniu), Verbum Vitae (WT KUL).

 

W dziedzinie religioznawstwa do Q1 należą jeszcze Open Theology oraz Studia Ceranea (Uniwersytet Łódzki). Listę wszystkich czasopism świata, które zaliczają się do Q1 można znaleźć na:  https://www.scimagojr.com/journalrank.php.

 

Raport MNiSW pokazuje, że teologia i biblistyka – wbrew temu, co mówi się dzisiaj w różnych kręgach, także ministerialnych – stoją w Polsce na bardzo wysokim poziomie.